:: agrest.ownlog.com

[258]


Link 28.09.2013 :: 20:39 Komentuj (3)


Neuroanatomowie podzielili sobie mózg na różne części, według różnych kryteriów. Zaklasyfikowali pewne partie mózgowia do tworu nazwanego węchomózgowiem. W węchomózgowiu sąsiadują ze sobą m. in. opuszka węchowa, zaangażowana w percepcję bodźców węchowych, i elementy kory mózgowej związane z funkcjami pamięci. Niektórzy badacze sugerowali, że to że tak dobrze zapamiętujemy zapachy jest właśnie skutkiem tego ścisłego sąsiedztwa. Rzekomo dlatego też, po poczuciu pewnych zapachów, mogą nasuwać się nam przeróżne wspomnienia.

Nie tak znowu dawno obracałem się w bliskim towarzystwie pewnej niewiasty. Na tyle bliskim, że - jak to czasem bywa - nawdychałem się jej perfum. Były dość mocne, ale wciąż kobiece. bardzo charakterystyczne.

Jeszcze bardziej "nie tak znowu dawno", poczułem bardzo podobny aromat. Nieco bardziej syntetyczny, ale i tak zadziwiająco podobny. Miał taką charakterystykę, jakby ktoś kiedyś próbował skopiować oryginał perfum, w miarę tanim kosztem, i puścić na rynek jako podróbę. Zapach był na tyle podobny, że uruchomił pamięć. Obrazy zaczęły się powoli materializować na ekranie pamięci. Dołączały do nich strzępki rozmów i inne odczucia cenestetyczne. Cóż miało taką woń - zapytacie. Akurat byłem w trakcie mycia kibla i to Domestos miał taką woń.

Archiwum

2018
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009

Kategorie

Deutschland(9)
Współlokatorzy(6)
Poligon(1)

Linki

lucciola
swojanka
donpepego
kiszczaksattack
Blog o zakręcie
Mloda lekarka
Kliniczny blog
Ostry Dyżur
Adept Sztuki
Szpitalne Życie
Abnegat
Dochtor Jot
pobaw sie w House'a
Gary Weber, Ph. D.
TED
prof. Pluskiewicz
monik!
W Madrycie
gwiazdowski
moja zupaWyślij wiadomość

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl