:: agrest.ownlog.com

[262]


Link 06.01.2014 :: 00:11 Komentuj (4)


Dużo ciekawych rzeczy się widzi, gdy pracuje się w szpitalu. Bywa śmiesznie, bywa strasznie, ale jeden rodzaj "wydarzeń", których jestem świadkiem, lub nawet uczestnikiem, odciska na mnie największe piętno. Gdy zdrowy dotychczas człowiek dowiaduje się nagle, że ma rozsiany nowotwór. Do szpitala zgłasza się zazwyczaj z powodu osłabienia i wykrytej w rutynowych badaniach krwi niedokrwistości. Czasem przyczyną "wizyty" jest ból brzucha, który jak się okazuje, jest objawem niedrożności spowodowanej przez narastający guz okrężnicy. W badaniu USG u takich pacjentów często widać już "hipoechogeniczne zmiany ogniskowe" w wątrobie - przerzuty. W podobnej sytuacji są ludzie z guzami w płucach ("przecież to był tylko kaszel"), tętniaki aorty czekające tylko, żeby pęknąć ("ale mnie nic nie boli").

To są ludzie, do których nagle dociera (bo niby wiedzieli cały czas, ale dopiero teraz rozumieją), że ich czas się kończy w zastraszającym tempie. Czego nie rozumieją natomiast, to to że tak było cały czas. Od samego urodzenia zmierzamy do śmierci, bez żadnej gwarancji że nie nastąpi ona zaraz, teraz. Nie ma pewności przeżycia następnego roku, nigdy - można mówić tylko o prawdopodobieństwie.

Tymczasem życie przemyka przed nosem. U sąsiadów słyszę kłótnie o kolor zasłon, w autobusach rozpalone dyskusje o rzeczach, które ciężko uznać za warte choćby sekundy uwagi. Poza tym - wszystko co dobre, odkładane na później, to później którego nie ma, nie będzie i nigdy nie było. Czasem można odnieść wrażenie, że całą cywilizację zbudowaliśmy po to, żeby tylko odwrócić uwagę od bolesnej prawdy, że innej chwili niż ta teraz już nigdy nie będzie i wypadałoby wyjść się z nią zmierzyć, jaka by ona nie była, bo tylko ona jest prawdziwa.

Archiwum

2018
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009

Kategorie

Deutschland(9)
Współlokatorzy(6)
Poligon(1)

Linki

lucciola
swojanka
donpepego
kiszczaksattack
Blog o zakręcie
Mloda lekarka
Kliniczny blog
Ostry Dyżur
Adept Sztuki
Szpitalne Życie
Abnegat
Dochtor Jot
pobaw sie w House'a
Gary Weber, Ph. D.
TED
prof. Pluskiewicz
monik!
W Madrycie
gwiazdowski
moja zupaWyślij wiadomość

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl